Prisinterval: kr.79,00 til kr.119,00
ifleCX Gun Cleaner er udviklet til at gøre våbenrens så enkel og tidsbesparende som muligt. Den højtryksbaserede rens kombineret med nøje udvalgte ingredienser opløser effektivt snavs, carbon build-up samt metalliske aflejringer fra skydning, samtidig med at olie og fedt fjernes fuldstændigt.
Produktet gør det muligt at rengøre både pistol og riffel hurtigt og ensartet – selv ved flere våben – uden at slide på komponenter med gentagen mekanisk børstning. Rensen fordamper hurtigt og efterlader en tør og ren overflade, klar til efterfølgende vedligeholdelse med vedligeholds- og reparationsvæske eller gun oil.
RifleCX Gun Cleaner indeholder ikke klorerede opløsningsmidler og er sikker at anvende på både plast- og trædele. Den kan derfor bruges på alle typer skydevåben uden risiko for materialeskader.
Anvendelse
Ret en præcis stråle Gun Cleaner mod de snavsede dele af våbnet. Efter rens aftørres eventuelle rester med en klud. Afslut herefter med Maintenance Repair Fluid eller CLP Oil.
Ved overflader med lav kvalitet oxydering kan der forekomme misfarvning. Det anbefales at udføre en test på et mindre, ikke-synligt metalområde før fuld anvendelse.
Tekniske detaljer
Funktion: Rens og affedtning af skydevåben
Egenskaber:
– Højtryksrens uden behov for børste
– Fjerner snavs, carbon, bly, kobber og nikkel
– Fjerner olie og fedt
– Hurtig fordampning
– Efterlader tør og ren overflade
– Uden klorerede opløsningsmidler
– Sikker på plast- og trædele

