Herrington Arms HC92P V2 COMPENSATOR FOR GLOCK GEN 4-6
kr.949,00–kr.1.049,00Prisinterval: kr.949,00 til kr.1.049,00
Herrington Arms HC92PV2 Compensator er en kompakt mundingskompensator til Glock 9 mm-pistoler med gevindløb. Den reducerer mundingsvip med op til 35,5 %, hvilket giver hurtigere opfølgningsskud og bedre kontrol under dynamisk skydning. Obs kompensatoren kommer med 1/2-28 gevind og passer derfor ikke på standard gevind piben på de europæiske Glocks som er M13,5x1LH.
Herrington Arms HC92PV2 er en videreudvikling af den populære HC92P med et opdateret design, der passer bedre til Glock Gen 5- og Gen 6-slides. Portgeometrien er uændret, men V2-modellen har forbedret æstetik og ekstra lightening cuts.
Kompensatoren har et dual top-port design, som leder krudtgasserne opad for at reducere mundingsvip uden sideporte, hvilket minimerer gasudslip mod skyttens ansigt ved skydning fra tæt retention.
Den er CNC-bearbejdet i 7075 aluminium og monteres på et 1/2"-28 gevindløb. Ved korrekt tilkøring af pistolen (minimum 500 skud med fabriksammunition) fungerer HC92PV2 med den originale rekylfjeder på de fleste Glock-modeller.
Fås i to udgaver:
FINNED – til Glock Gen 5 og Gen 6 med originale slides.
NO FIN – til Gen 4, Gen 5 og Gen 6 samt en lang række aftermarket-slides og Glock-kloner.
Tekniske specifikationer
Producent: Herrington Arms
Model: HC92PV2
Type: Mundingskompensator
Materiale: CNC-bearbejdet 7075 aluminium
Finish:
Sort anodiseret
FDE Cerakote
Gevind: 1/2"-28
Længde: 1.125" (28,6 mm)
Kompatibilitet
FINNED-version
Glock 17 Gen 5 & 6
Glock 19 Gen 5 & 6
Glock 19X Gen 5
Glock 26 Gen 5 & 6
Glock 34 Gen 5 & 6
Glock 45 Gen 5 & 6
MOS-modeller
Kræver 1/2"-28 gevindløb
NO FIN-version
Glock 17, 19, 19X, 26, 34, 45 og 47 Gen 4, 5 & 6
MOS-modeller
Shadow Systems MR-, DR- og XR-serien
Lone Wolf Timberwolf- og Dusk-serien
De fleste Glock-kloner baseret på Gen 4- og Gen 5-platformen
Ikke kompatibel med
SilencerCo-løb
Bar-Sto-løb
KKM-løb
EFK-løb
Medfølger
5/64" unbrakonøgle
8-32 stål-sætskrue
Egenskaber
Reducerer mundingsvip med op til 35,5 %
Dual top-port design
Optimeret til Glock Gen 5 og Gen 6
Fungerer med original rekylfjeder efter korrekt tilkøring
Passer i de fleste open-bottom hylstre
Velegnet til sportsskydning, IPSC og dynamisk skydning
Utrolig professionel og venlig. Jeg har så mange gode ting at skrive om ham at jeg ikke har tid til at skrive det i én kommentar. God valg af varer fra USA som man ikke kan købe andre steder, hverken i Danmark eller Helle Europa. Tak for handlerne. Her er et bælte med 2 pouches fra Spiritus Systems jeg ikke kunne købe andre steder
Jeg har haft en rigtig god oplevelse hos TacDane. Det er ikke bare en webshop, men et sted hvor man mærker, at folkene virkelig forstår taktisk udstyr og selv har praktisk erfaring.
Jeg fik professionel rådgivning og ærlig feedback, som hjalp mig med at vælge den rigtige løsning til mit setup. Servicen var hurtig, seriøs og meget imødekommende – de tog sig tid til at svare på spørgsmål og sikre, at alt passede korrekt.
Meget kompetent team og et stærkt udvalg af kvalitetsudstyr. Kan klart anbefales, hvis man leder efter pålidelig vejledning og godt gear.
vh Dan
God service, chat og hurtig smidig leverance.
Købte en Ranger Point Precision Trigger til min Marlin 1895 BLS, 45/70 - den fungerer utroligt godt; meget lettere aftræk og den mere lige aftrækker godt det enklere at repetere med pegefingeren inde i leveren, dermed hurtige betjening. Kan virkelig anbefale både Tacdane samt produktet👍👍👍