kr.999,00
DryFireMag er udviklet til skytter, der ønsker at forbedre deres aftræksteknik, sigtebillede og våbenkontrol gennem effektiv tørtræning. Systemet eliminerer behovet for at trække slæden tilbage efter hvert aftræk, så træningen kan foregå med begge hænder på våbnet og fuldt fokus på målet.
Når aftrækket aktiveres, simulerer DryFireMag følelsen og lyden af et normalt aftræk. Herefter resetter magasinet automatisk aftrækket, så næste aftræk kan gennemføres med det samme. Resultatet er en mere naturlig træningsrytme, der hjælper med at opbygge korrekt muskelhukommelse og forbedre aftrækskontrol.
DryFireMag tilpasser sig pistolens eksisterende aftræk og øger typisk aftræksvægten med cirka 0,5 lbs, hvilket giver en realistisk træningsoplevelse uden brug af ammunition.
Magasinet er også ideelt som opvarmning før skydning på banen. Efter få minutters tørtræning kan magasinet udskiftes med et almindeligt magasin, så træningen fortsætter med skarp ammunition.
For øget sikkerhed er bundpladen udført i en tydelig orange farve, som gør magasinet let at identificere og adskille fra almindelige magasiner.
Model: DryFireMag
Kompatibilitet: Sig Sauer P320
Funktion: Mekanisk aftræksreset til tørtræning
Aftræksvægt: Ca. 0,5 lbs over pistolens eksisterende aftræk
Farve: Sort med orange bundplade
SKU: D-P9
Automatisk aftræksreset uden repetéring af slæden
Muliggør kontinuerlig tørtræning
Forbedrer muskelhukommelse og aftræksteknik
Bevarer korrekt skydegreb under træning
Ideel til hjemmebrug og opvarmning på skydebanen
Tydelig orange bundplade for sikker identifikation
Nem installation og brug
Ikke kompatibel med laserpatroner, der aktiveres via slagstiften.
Ikke kompatibel med Smart SureStrike™ Optic Laser Cartridge.
Ikke kompatibel med Sig Sauer P320-M18 California eller andre California-kompatible P320-modeller.

