kr.7.999,00
Arex Delta MT-X er en specialudviklet Force-on-Force-udgave af den populære Arex Delta og er målrettet realistisk våbentræning med markeringsammunition. Pistolen er kamret i kaliber 9 mm MT-X – en træningspatron med plastprojektil indeholdende farvemiddel, som ikke er dødelig men kræver korrekt beskyttelsesudstyr under brug.
Design og betjeningslayout svarer 1:1 til en standard Arex Delta i 9 mm Luger, hvilket gør MT-X ideel til professionel træning, hvor overførbarhed mellem trænings- og tjenestevåben er afgørende. Sammenlignet med fx simunition konverteringssæt er Arex Delta MT-X en fuldt integreret løsning, der ikke kræver våbenmodifikationer.
Pistolen er semiautomatisk og bevarer fuld genladning mellem skud, hvilket muliggør taktisk skydning uden behov for manuel genladning efter hvert skud. MT-X-chambreringen gør det fysisk umuligt at indføre skarp 9 mm Luger-ammunition, hvilket tilføjer en vigtig sikkerhedsfunktion.
Arex MT-X markeringsammunition har en effektiv rækkevidde op til 25 meter og maksimal rækkevidde op til 75–80 meter. Ammunitionen er non-toxisk og virker i temperaturer fra -20 til +50 °C. For at minimere risikoen for personskade skal der altid bæres ansigtsbeskyttelse og kropspanser under træning.
Denne model leveres med 15-skuds magasin og har en aftræksvægt på ca. 25 N.
Kaliber: 9 mm MT-X / FX / UTX
System: Striker Fired
Pibelængde: 102 mm (4”)
Aftræksvægt: Ca. 25 N (2,55 kg)
Kapacitet: 15 patroner
Effektiv rækkevidde: Op til 25 m
Maksimal rækkevidde: Op til 80 m
Total længde: 180 mm
Bredde: 30 mm
Højde: 128 mm
Vægt (uden magasin): 628 g
Sikringer: Som på standard Delta-model
Betjening og dimensioner: Identisk med Arex Delta 9 mm Luger
Mundingshastighed: 142 m/s – 5 J
Ved 10 m: 102 m/s – 2,5 J – præcision indenfor 7 cm
Ved 20 m: 68 m/s – 1,1 J – præcision indenfor 21 cm
Driftstemperatur: -20 °C til +50 °C
Non-toxisk og genkendelig markeringsfarve