DPM MS-SI/23 er DPM Systems' mekaniske rekylreduktionssystem udviklet specifikt til SIG Sauer P320 X-Five Legion.
I modsætning til en traditionel guide rod med én rekylfjeder anvender DPM-systemet et multi-fjedersystem med tre fjedre. Den interne tredje fjeder arbejder progressivt under slædens bevægelse og øger modstanden mod slutningen af vandringen. Det reducerer den hårde kontakt mellem slæde og ramme og giver en mere kontrolleret rekylbevægelse.
Sættet leveres med 3 forskellige eksterne fjedre og 3 spring plugs. Kombinationen af disse giver i alt 9 mulige indstillinger. De forskellige fjederstyrker og plug-længder gør det muligt at finjustere systemet efter ammunition og den enkelte skyttes præferencer.
Den længere eksterne fjeder har flere vindinger og er kraftigere end den kortere. De tre spring plugs har forskellige længder og ændrer systemets samlede modstand, når slæden bevæger sig helt tilbage.
DPM-systemet er udviklet med henblik på at reducere oplevet rekyl og muzzle flip samt give bedre kontrol ved hurtige skudserier. Samtidig reduceres belastningen på slæde og ramme. Det kan være særligt interessant til dynamisk sportsskydning, hvor hurtige opfølgningsskud og mulighed for individuel tuning er en fordel.
Systemets metaldele er fremstillet i AISI 304 rustfrit stål, mens fjedrene er fremstillet i stål/high-carbon steel med en korrosionsbestandig cadmium-overfladebehandling.
Bemærk: Denne version er specifikt beregnet til P320 X-Five Legion.
Tekniske specifikationer
- Producent: DPM Systems Technologies
- DPM varenummer: MS-SI/23
- Produkttype: Mechanical Recoil Reduction System
- Kompatibilitet: SIG Sauer P320 X-Five Legion
- Version: Legion
- Antal indstillinger: 9
- Eksterne fjedre: 3 stk.
- Spring plugs: 3 stk.
- Fjedersystem: Multi-spring / 3-fjeders system
- Guide rod/materiale: Rustfrit stål
- Stålkvalitet: AISI 304 / 1.4301
- Fjedermateriale: Stål / high-carbon steel
- Fjederoverflade: Cadmium-behandlet
- Formål: Justerbar rekylkarakteristik, reduceret belastning på slæde og ramme samt forbedret kontrol ved hurtige opfølgningsskud